Nauk przemożnych perła
Nauk przemożnych perła
JERZY SADECKI
Założony w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego uniwersytet krakowski został przed 600 laty odnowiony przez Władysława Jagiełłę, stając się uczelnią spełniającą wszystkie standardy średniowiecznej szkoły wyższej. Centralne uroczystości tego jubileuszu odbędą się w niedzielę. Staną się one zarazem świętem polskich uczelni, którym początek dała krakowska Alma Mater Jagellonica, najstarszy - po Pradze - uniwersytet Europy Środkowowschodniej. Na krakowskiej uczelni, która - zgodnie z zamysłem fundatorów - stała się "nauk przemożnych perłą" ukształtowały się zwyczaje i pojęcia, które weszły do tradycji akademickiej.
W średniowiecznej Europie istniały dwa modele uniwersytetu - włoski oraz paryski. Na uniwersytetach włoskich rektorem zostawał student, wybierany przez pozostałych studentów. Wszak u podstaw tych uczelni stała inicjatywa i starania studentów, którzy w pierwszym okresie tworzenia się uniwersytetów we Włoszech wyszukiwali i angażowali profesorów do nauczania prawa rzymskiego. Inaczej było w Paryżu, gdzie uniwersytet został założony przez Kościół. Rektora wybierali tam profesorowie i mógł być nim tylko profesor.
Kazimierzowski uniwersytet w Krakowie był zorganizowany na wzór Bolonii, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta