Ucieczka z tonącego okrętu
Ucieczka z tonącego okrętu
JIM HOAGLAND
Chorobę dyktatorską charakteryzują nagła utrata słuchu i zawroty głowy w dniu wyborów. Przytrafiło się to właśnie Slobodanowi Miloszeviciowi; zupełnie jak niegdyś Augusto Pinochetowi, Wojciechowi Jaruzelskiemu, Danielowi Ortedze, Ferdynandowi Marcosowi i wielu innym. Otoczony przez lizusów, obawiających się powiedzieć mu prawdę, Miloszević przegrał z kretesem wybory, choć myślał, że zawsze może nimi manipulować.
Jak dotąd serbski przywódca odmówił oddania władzy mimo jednoznacznej porażki, jaką poniósł z rąk niespodziewanie zjednoczonej demokratycznej opozycji. W belgradzkim pacie siły nie wydają się równe: Miloszević zachowuje monopol na przemoc, na którą opozycja może odpowiedzieć jedynie wezwaniem do strajku generalnego i pokojowych demonstracji.
Ale historia innych upadłych niedawno dyktatur wskazuje, iż los obróci się ostatecznie przeciw Miloszeviciowi. Jego wizerunek człowieka niepokonanego legł w gruzach i dziś prezydent wydaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta