Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niczym czarny ptak

30 września 2000 | Plus Minus | AK

PRZED KONKURSEM CHOPINOWSKIM

Polska ma stare tradycje w budowie fortepianów

Niczym czarny ptak

ANDRZEJ KLEWSZCZYŃSKI

Konkursy chopinowskie zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ich przebieg śledzi cała Polska, także ci, którzy nie odróżniają nokturnu od mazurka. Sporo uwagi poświęca się też całej otoczce konkursowej, w tym również instrumentom, na których toczy się prawdziwie wielka gra.

Fortepian to instrument szczególnie lubiany przez Polaków. Ów sentyment bierze się zapewne z popularności muzyki Chopina, być może pewien wpływ mają także tradycje i dawne sukcesy polskiej pianistyki. Tak czy owak, ten instrument fascynuje nas szczególnie. Wytworny, o szlachetnej sylwetce, z uniesionym skrzydłem, niczym wielki, czarny ptak już samym kształtem pobudza wyobraźnię. Ale większość z nas o fortepianie wie bardzo niewiele.

Forte i piano

Fortepian zajął miejsce klawesynu i klawikordu, które niepodzielnie królowały w epoce rokoka. Za jego wynalazcę uchodzi Bartolomeo Cristofori z Florencji, który w 1711 r. wyposażył klawikord w mechanizm młoteczkowy, co umożliwiło wydobywanie z instrumentu zarówno dźwięków silnych (forte), jak i słabych (piano) - stąd nazwa "fortepiano" lub "pianoforte". Potem już sukcesywnie wprowadzano kolejne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2127

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament