Dania, euro i sprawa polska
Nieuzasadniona wiara może przenosić góry, a te potrafią przygnieść; to, co się obecnie dzieje wokół euro, jest tego najlepszym dowodem.
Dania, euro i sprawa polska
RYS. JÓZEF KACZMARCZYK
KLAUS BACHMANN
Duńczycy odmówili wstąpienia do strefy euro i do Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW), zadając projektowi wspólnej europejskiej waluty i głębszej integracji gospodarczej w UE ciężki cios.
Już wcześniej odzywały się głosy w europejskich ośrodkach analitycznych i wśród polityków, że duńskie "nie" dla euro może jeszcze bardziej osłabić wartość europejskiej waluty, co z kolei doprowadzi do większej niechęci wobec rozszerzenia UE w dużych krajach europejskich. Argumentacja ta oparta jest nie tylko na osobliwych mechanizmach psychologicznych działających na rynkach finansowych (spowodowały one w ostatnich miesiącach spadek kursu euro mimo dobrych i solidnych wyników ekonomicznych gospodarek krajów UGW). Idzie dalej: rozszerzenie spowoduje konieczność dużych transferów euro do nowych krajów członkowskich, co może jeszcze bardziej osłabić jego wartość, zwłaszcza jeżeli UE nie uda się utrzymać ram budżetowych przewidzianych dla rozszerzenia. Wtedy rozszerzenie straci kolejnych zwolenników - przy dalszym spadku kursu euro koszty rozszerzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta