Minister dobrze płaci
Minister dobrze płaci
- Zyskowość systematycznych inwestycji
- Kwoty zarobione w wyniku systematycznych inwestycji
- Jak liczyliśmy opłalność Inwestycje w akcje w długim horyzoncie dają najwyższe zyski - twierdzą wszyscy fachowcy. W Polsce prawidłowość ta jeszcze się nie sprawdza, być może dlatego, że okres istnienia gospodarki rynkowej jest zbyt krótki.
W 1991 r. Ministerstwo Finansów zaczęło sprzedaż bonów skarbowych. W 1992 r. na rynek trafiły pierwsze obligacje skarbowe. W tym samym roku powstał pierwszy w Polsce fundusz powierniczy - Pioneer. Na początku 1994 r. inwestorzy na własnej skórze przekonali się, że wzrost na giełdzie nie może trwać wiecznie. Właściwie można powiedzieć, że od 1994 r. istnieją u nas w bardziej lub mniej rozwiniętej formie wszystkie podstawowe elementy rynku kapitałowego. Dlatego rok ten przyjęliśmy za początek analizowanych przez nas inwestycji.
Porównując wyniki systematycznego oszczędzania, osiągnięte przez te ponad sześć lat, wyraźnie widać, że najlepsze efekty uzyskali ci, którzy kupili papiery skarbowe, nieco gorsze - inwestujący w jednostki funduszu zrównoważonego Pioneera. Mniej zarobili ci, którzy wybrali lokaty złotowe albo walutowe, przy czym lepsze okazały się lokaty złotowe.
Wcześniej trzylatki, teraz
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta