Większy rozmiar działalności
- Nowości w pigułce -10 października
- Sankcyjne umorzenie udziałów bądź akcji -13 października
- Wyższy kapitał na raty -17 października
Kodeks spółek handlowych (4)
Większy rozmiar działalności
Spółka cywilna stała się we współczesnej Polsce podstawową formą niewielkiej, wieloosobowej działalności gospodarczej, natomiast spółka jawna - niemal nie występuje w obrocie. Czy zmieni się to pod rządami kodeksu spółek handlowych?
Oryginalnie kodeks handlowy (k.h.) posługiwał się pojęciem "prowadzenie przedsiębiorstwa zarobkowego w większym rozmiarze". Na podstawie tego pojęcia utworzono definicję kupca rejestrowego, najbardziej ogólnie określonego podmiotu, którego dotyczył k.h. (art. 4). Szczegółowe określenie tego pojęcia oddano do dyspozycji ministrowi przemysłu i handlu, w porozumieniu z ministrami skarbu, sprawiedliwości oraz rolnictwa i reform rolnych.
K.h. nie formułował zatem nigdy zasady, iż działalność gospodarcza może być prowadzona jedynie na podstawie przepisów tej sformalizowanej ustawy. Uznawał jedynie, że zwiększone obowiązki nakładane na kupca należy powiązać ze zwiększonym ryzykiem jego udziału w obrocie gospodarczym, czyli - większym rozmiarem prowadzonego przedsiębiorstwa. Dziś trudno ocenić przedwojenne przepisy rozporządzenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta