Aresztowanie prymasa
Plan zatrzymania prymasa Stefana Wyszyńskiego dopracowano w szczegółach i zatwierdzono na szczeblu ministerialnym
Aresztowanie prymasa
- Tajniacy na mszach
Kardynał Stefan Wyszyński przebywał w miejscu odosobnienia w Komańczy do października 1956 roku
FOT. INSTYTUT PRYMASOWSKI STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO
JERZY MORAWSKI
W Urzędzie Ochrony Państwa są do wglądu odtajnione materiały Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego dotyczące aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1953 roku. Są to kopie kopii, w niektórych miejscach mało czytelne. Zachowały się na mikrofilmach. Teraz je przepisano. Nie są to oczywiście wszystkie materiały dotyczące prymasa.
Wyznaczeni funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego szukali sposobności, by aresztować prymasa Stefana Wyszyńskiego. "O 21.45 kardynał opuścił kościół - zanotowali ze służbową skrupulatnością. 350 - 400 osób, przeważnie kobiet, wznosiło okrzyki na jego cześć. Wyszyński wsiadł do samochodu, który wjechał do Pałacu [Prymasowskiego]. Dozorca zamknął bramę".
"Nie przeszkodziliśmy w zamknięciu bramy dlatego, że grupa osób spod kościoła przechodziła jeszcze pod płotem" - w napisanej później notatce ubecy wyjaśniali opieszałość w zatrzymaniu prymasa.
Plan operacji aresztowania prymasa 25
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta