Wędrówka w przeszłość
Wędrówka w przeszłość
- Co, gdzie, za ile
Bug - ostatnia tak duża nieuregulowana rzeka w Europie
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
ANNA OLEJ
Nawet dwudniowy wyjazd w te okolice stanowi prawdziwe wytchnienie od codziennych problemów. Brak przemysłu, dużych miast oraz tłumu turystów sprawia, że okolice Podlaskiego Przełomu Bugu są idealnym miejscem na wypoczynek dla osób lubiących ciszę i przyrodę.
Przepiękne krajobrazy nie są jedynym walorem parku krajobrazowego. Podróż przez tutejsze ziemie to wędrówka w przeszłość. Pod drodze mijam wioski, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Większość drewnianych chat pamięta jeszcze początek wieku - niektóre z nich wciąż są pokryte strzechą. Wzdłuż drewnianych płotków przed domami ustawiono ławki - to tutaj koncentruje się wieczorem życie towarzyskie. Za dnia śpią na nich koty, z rzadka niepokojone przez przejeżdżający samochód. Pod misternie rzeźbionymi drewnianymi oknami rosną malwy, słoneczniki, jarzębiny. W wielu chatach można kupić mleko, domowy ser, a czasem także świeżo upieczony chleb.
Ostatnia taka rzeka
Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu należy do najmłodszych w Polsce. Utworzony został w 1994 na powierzchni 30 tys. ha, wzdłuż doliny rzeki, od Drohiczyna aż po Terespol. Największą
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta