Czy grozi nam klimatyczna apokalipsa
Czy grozi nam klimatyczna apokalipsa
RYS. MAREK ADAMIK
Maciej Sadowski
Zanim zajmiemy się problemem współczesnych i przyszłych zmian klimatu, warto może na chwilę spojrzeć za siebie, aby skonstatować, że wiek XX w tym względzie był okresem optymistycznym.
Profesor dr hab. Maciej Sadowski jest wykładowcą w Politechnice Białostockiej, jest wicedyrektorem Biura Konwencji Klimatycznej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Europa, a także większość obszarów półkuli północnej wychodziły z okresu małej epoki lodowej. Klimat systematycznie ocieplał się, co było niewątpliwie jedną z bardziej optymistycznych wiadomości w tym wieku konfliktów, rewolucji przemysłowej, gwałtownych ruchów niepodległościowych i społecznych. Ocieplenie to osiągnęło swoje maksimum w latach trzydziestych XX wieku i uznane zostało za optymalne warunki klimatyczne. Okres ochłodzenia trwał krótko, ustępując miejsca procesom ocieplenia, w którym temperatura osiągnęła w latach 90. wartości maksymalne w całym okresie nowoczesnych pomiarów. tj. od połowy XVIII wieku, a jak twierdzą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta