Umowa leasingu - umową nazwaną
Bogatszy kodeks cywilny
Umowa leasingu - umową nazwaną
RYS. JACEK FRANKOWSKI
JAN BROL
Cywilnoprawne pojęcie podstaw tego, co określa się mianem umowy leasingu i działalności leasingowej, nie powinno być modyfikowane w innych niż kodeks cywilny ustawach.
Od 9 grudnia 2000 r. zaczną obowiązywać przepisy art. 7091-70918 kodeksu cywilnego wprowadzone do niego przez ustawę z 26 lipca 2000 r. (Dz. U. nr 74, poz. 857). Regulują one nowy typ umowy: umowę leasingu. Tak oto po wielu latach kształtowania się działalności leasingowej w Polsce umowa leasingu staje się kolejną umową nazwaną. Tak określa się umowę, która ze względu na jej charakterystyczne cechy i potrzeby obrotu gospodarczego została unormowana w ustawie, zwłaszcza w kodeksie cywilnym, z określeniem jej nazwy. Nowy tytuł XVIII1 nie jest regulacją pełną. Z mocy art. 7091 w sprawach w tym przepisie wymienionych stosuje się odpowiednio przepisy k.c. o najmie i o sprzedaży na raty.
Ile firm, tyle wzorów
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do umów leasingu zawieranych po 9 grudnia 2000 r. i powinny wpłynąć korzystnie na działalność leasingową w Polsce. Leasing miał jednak dotychczas bardzo skromną regulację, w zasadzie jedynie w prawie podatkowym (umowa leasingu jest często wymieniana w przepisach podatkowych obok najmu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta