Jawnie i jeszcze jawniej
Władza powinna być czysta i przezroczysta
Jawnie i jeszcze jawniej
W Sejmie trwają prace nad dwoma poselskimi projektami ustawy o dostępie obywateli do informacji publicznej. Ma zostać skonkretyzowane, zawarte w art. 61 konstytucji, prawo obywatela do informacji o wszelkich poczynaniach i decyzjach władzy, żywotnie wszak obywateli obchodzących. Przy tej okazji można zadać pytanie, co Sejm powinien jeszcze uczynić na własnym podwórku, aby zagwarantować maksymalną jawność swoich prac.
Dostęp do informacji we współczesnym świecie ma coraz większe znaczenie. Politolodzy mawiają: kto ma informację, ten ma władzę. Można więc powiedzieć, że upowszechnianie informacji jest zarazem upowszechnianiem władzy.
W odniesieniu do parlamentu stwierdzenie to ma sens podwójny. Chodzi nie tylko o to, że tu zapadają najistotniejsze decyzje dotyczące obywateli, grup społecznych, wreszcie całego społeczeństwa, lecz także o to, iż są one podejmowane przez przedstawicieli narodu w tym celu wybranych i decydujących w imieniu tych, którzy ich wybrali.
Jawność jest więc częścią istoty demokracji parlamentarnej. W ten sposób dokonuje się kontrola wyborców nad ich reprezentantami, co ma istotne znaczenie dla aktu wyborczego. Decyzje parlamentu podejmowane przy pełnej jawności mają też większe szanse na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta