Z ograniczoną odpowiedzialnością: procedura założenia
Z ograniczoną odpowiedzialnością: procedura założenia
- Poprzednie odcinki Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowiły dotychczas około 90 proc. spółek występujących w obrocie. Jak należy sądzić, pozostaną dominującą formą prowadzenia działalności. Warto więc zapoznać się z trybem ich zakładania.
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) poszerzył zakres celów, dla których można założyć spółkę z o.o. Zgodnie z art. 151 § 1 można ją utworzyć w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Rozwiązanie to przyjęto za prawem niemieckim. Takie ujęcie jest niewątpliwe szersze niż pojęcie "cel gospodarczy" pod rządami kodeksu handlowego, a zarazem od pojęcia "cel prawnie dozwolony", który wymagałby "pozytywnej", dozwalającej normy prawnej. Według k.s.h. spółka z o.o. nie może być założona jedynie dla prowadzenia takiej działalności, dla której wymagana jest określona forma prawna, np. zakład ubezpieczeń może działać jedynie jako spółka akcyjna bądź zakład ubezpieczeń wzajemnych. Nowa regulacja eliminuje spory wokół pojęcia "cel gospodarczy".
Należy pamiętać, że po wejściu w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, zgodnie z jej art. 40, powstanie obowiązek umieszczania w dziale 3 rejestru przedsiębiorców
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta