Skarb państwa nadużywa prawa
Obligacje z 1936 roku
Skarb państwa nadużywa prawa
Osoby dysponujące przedwojennymi obligacjami 4-procentowej pożyczki konsolidacyjnej z 1936 r. nie są bez szans w dochodzeniu roszczeń z tego tytułu. Powoływanie się przez skarb państwa na zarzut przedawnienia może być uznane przez sąd za nadużycie prawa.
Tak wynika z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z 24 listopada 1994 r. podjętej w związku ze sprawą wszczętą przez posiadacza takich papierów przeciwko skarbowi państwa-ministrowi finansów. Powoływanie się przez skarb w odniesieniu do tej pożyczki na przedawnienie powinno być uznane za nadużycie prawa i odrzucone przez sąd.
Pożyczka, o którą chodzi, zwana 4-procentową pożyczką konsolidacyjną, była zaciągnięta przez ministra skarbu na podstawie dekretu z 1936 r. dla uzyskania środków na spłatę innych długów państwa. Do obligacji tej pożyczki (na okaziciela) dodano kupony uprawniające do corocznych odsetek w wysokości 4 proc. Jej umorzenie miało nastąpić po 45 latach od zamknięcia konwersji, tj. 5 maja 1982 r., w drodze półrocznych losowań. Wykup (umorzenie) obligacji w ciągu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta