Sterowanie łzami
Sterowanie łz a mi
Agnieszce Wielanowskiej najtrudniej się śpiewało, kiedy pewien pan chciał się dosiąść. Ksenia Pomian przez kilka przedstawień płakała na scenie, chociaż wiedziała, że było to nieprofesjonalne. To publiczność miała się wzruszać, nie ona. Sześć młodych kobiet, tworzących własny mikroklimat dla songów Kurta Weilla, oczarowało Kraków ANNA ŁOŚ
Profesor Józef Opalski obejrzał wszystkie dwadzieścia pięć przedstawień, które dziewczyny pokazały w Łaźni. To doskonałe miejsce dla prezentacji twórczości Weilla - żydowska mykwa. W 1933 roku Kurt Weill musiał uciekać z Niemiec do Stanów Zjednoczonych, gdzie powstała większość jego kompozycji.
Opalski przygotował spektakl songów przede wszystkim ze względu na garnące się do pracy dziewczyny. O ich pilności studenci dziennych studiów aktorskich opowiadają anegdoty, nie pozbawione leciutkiej ironii. Jeśli wykładowca spóźni się lub odwoła zajęcia, studentki z wokalno-estradowego z uroczym uśmiechem żądają odrobienia straconych godzin. - Są szalenie ambitne i pracowite - podkreśla profesor Alicja Sławecka, która ustawiała im głosy.
Próby do Weilla odbywały się w najdziwniejszych porach: w nocy, nieraz wczesnym rankiem
Próby do Weilla odbywały się w najdziwniejszych porach: w nocy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta