Wspomnienia
- Jacek Sienicki (1928 - 2000)
- Kardynał Myrosław Lubacziwśkyj (1914 - 2000)
- Witold Henryk Paryski (1909 - 2000)
- Zdzisław Pyzik (1917 - 2000)
- Randolph A. Hearst (1915 - 2000) Jacek Sienicki (1928 - 2000)
Sens życia, sens malarstwa
Jacek Siennicki "Autoportret"
Pochodził z rodziny warszawskich architektów. Urodził się w Warszawie, tu uczył się, studiował, mieszkał i pracował. Tu zmarł 14 grudnia 2000 roku. Można powiedzieć, stuprocentowy warszawiak. A także - stuprocentowy, jak to zwykło się mówić "rasowy", malarz.
Napisał kiedyś: "Niezależnie od orientacji artystycznej są obrazy, które wchłaniają, i takie, od których odbijamy się. Nie umiem określić precyzyjnie, na czym polega tajemnica wchłaniania. Ale tylko ona się liczy. Starałem się, aby moje obrazy wchłaniałyÉ".
Z pewnością płótna Jacka Sienickiego miały ten dar. Zatrzymywały, prowokowały do myślenia. Przyciągały wzrok niezwykłym kolorytem, bogactwem materii. Ich tło zdawało się konkretną przestrzenią, a jednocześnie pustką, niebytem. Bohaterowie jego prac zawsze tkwili w pozach pełnych napięcia, jakby niewygodnych. Nie zawsze byli to ludzie. Bezlistne, kalekie drzewa lub rachityczne kwiaty w doniczkach też wydawały się istotami obdarzonymi świadomością, cierpiącymi.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta