Kodeks spółek handlowych (22)
- Poprzednie odcinki Prokura w okresie przejściowym
Wejście w życie kodeksu spółek handlowych 1 stycznia 2001 r. pociąga za sobą utratę mocy prawnej kodeksu handlowego z 1934 r. Jednak do czasu wprowadzenia odpowiednich przepisów dotyczących firmy i prokury pozostają w mocy przepisy regulujące te zagadnienia zawarte w k.h., z uwzględnieniem zmian przewidzianych w k.s.h. (art. 632).
Oznacza to perspektywę wejścia w życie nowych przepisów w sprawie firmy i prokury. Zgodnie z intencją ustawodawcy okres odpowiedniego stosowania starej regulacji powinien być stosunkowo krótki. Mimo wszystko warto przyjrzeć się sytuacji, jaka będzie istniała w okresie kohabitacji obu kodeksów.
Zgodnie z art. 60 k.h. prokury mógł udzielić tylko kupiec rejestrowy przez pisemne oświadczenie. Na mocy art. 5 § 1 wszystkie przepisy k.h., które zawierały pojęcie "kupiec rejestrowy", należało stosować wprost do spółek handlowych wymienionych w art. 5 § 2 k.h. Definicja spółki handlowej obejmowała spółkę jawną, komandytową, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną. Od momentu wejścia w życie k.s.h. nie będzie żadnej regulacji pozwalającej zakwalifikować spółki jako kupców rejestrowych. Zapewne w praktyce nikt nie będzie kwestionował stosowania przepisów przewidzianych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta