Pomoc państwa dla przedsiębiorstw
Pomoc państwa dla przedsiębiorstw
ŻANETA SEMPRICH
Po niespełna półrocznym vacatio legis 1 stycznia 2001 r. zacznie obowiązywać ustawa o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Zakazuje udzielania pomocy na innych zasadach niż w niej określone, i to nawet wówczas, gdy wynika to z innych ustaw.
Pomoc publiczna dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych. Są to nie tylko dotacje czy dokapitalizowanie przedsiębiorców na warunkach odbiegających od normalnych praktyk inwestycyjnych, jakie stosują prywatni inwestorzy w gospodarce rynkowej, lecz także ulgi podatkowe lub zaniechanie poboru podatków, pożyczki i kredyty na warunkach korzystniejszych od tych, które obowiązują na rynku, a nawet poręczenia lub gwarancje albo oddanie do korzystania mienia skarbu państwa lub komunalnego na warunkach korzystniejszych niż przyjęte na rynku.
Zakaz pompowania publicznego grosza w gospodarkę z pominięciem tej ustawy dotyczy także "przedsiębiorców publicznych", tzn. przedsiębiorstw państwowych, jednoosobowych spółek skarbu państwa i innych z udziałem mienia państwowego lub jednostek samorządu terytorialnego.
Ogólna zasada i wyjątki
Ogólna zasada ustawy z 30 czerwca 2000...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta