Od rocznicy do przypadku
Rodzimi producenci płyt z muzyką poważną faworyzują Chopina i Bacha
Od rocznicy do przypadku
JACEK MARCZYŃSKI
Wszyscy narzekają, że tzw. klasyka nie jest interesem dochodowym, przynajmniej dla firm fonograficznych. Jednak płyt z muzyką poważną z roku na rok pojawia się coraz więcej. Ale też wiele z nich z góry skazanych jest na niepowodzenie, jakby wydawcom nie zależało na sprzedaniu swego towaru.
W 1998 roku wydano prawie 50 tytułów, rok później liczba nowości zwiększyła się o ponad połowę. Rok 2000 był jeszcze bardziej obfity. Lista wydawnictw fonograficznych, które ubiegają się o Fryderyka 2000, liczy 93 pozycje, na dodatek 11-płytowa kronika ostatniego Konkursu Chopinowskiego, którą można kupić w całości lub też każdy z albumów z osobna, traktowana jest w tym zestawieniu jako jeden tytuł. Odliczywszy zatem niedziele i dni świąteczne, w roku ubiegłym mniej więcej co trzy dni w naszych sklepach pojawiała się nowa płyta.
Czterej liderzy
Nie zmienia się natomiast struktura polskiego rynku fonograficznego. Dominują cztery firmy: DUX, CD Accord, Selene i Act? Prealable, wydawcy prawie 70 z owych 93 płyt. Pierwsza z nich - obchodząca dziesięciolecie działalności - zajmuje od dłuższego czasu pozycję niekwestionowanego lidera, w roku 2000 swój katalog wzbogaciła o 28 nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta