Na końcu Europy i na początku
W "Roku śmierci Ricarda Reisa" Saramago opowiada o Portugalii, poezji, samotności i narodzinach faszyzmu
Na końcu Europy i na początku
POMNIK FERNANDA PESSOI PRZY RUA GARRETT W LIZBONIE
FOT. JANUSZ DRZEWUCKI
"Rok śmierci Ricarda Reisa" to powieść jedyna w swoim rodzaju. José Saramago, laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 1998, najwybitniejszy portugalski prozaik XX wieku poświęcił ją największemu portugalskiemu poecie XX wieku - Fernandowi Pessoi (1888-1935).
Jak twierdzi włoski pisarz Antonio Tabucchi, znawca i entuzjasta twórczości Pessoi: "wymyślił wszystkie portugalskie awangardy". Tłumaczony na wiele języków, poczynając od niemieckiego, angielskiego, francuskiego, a na węgierskim i czeskim kończąc, Pessoa uchodzi za jednego z najważniejszych twórców europejskich minionego stulecia. Niestety, w Polsce jest niemal w ogóle nieznany. Przetłumaczono na polski zaledwie kilka, może kilkanaście utworów Pessoi rozproszonych po czasopismach literackich, a wydana w 1995 roku przez Czytelnika w serii Nike "Księga niepokoju", świetnie zresztą przełożona przez Janinę Z. Klawe, to jedyna jego książka, jaka się u nas ukazała.
Fernando Pessoa i inni
"Rok śmierci Ricarda Reisa" rozpoczyna się 29 grudnia 1935 roku, gdy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta