Sarmata w kopalni zabytków
Sarmata w kopalni zabytków
ŁUKASZ TRZCIŃSKI
Prof. Tadeusz Chrzanowski, ur. w 1926 w Krakowie, historyk sztuki, absolwent UJ, eseista, krytyk, profesor KUL, przewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa. Opublikował m.in. "Rzeźba lat 1569-1650 na Śląsku Opolskim"(1974), "Ołtarz Wita Stwosza" (1984), "Portret sarmacki" (1994), "Sztuka w Polsce Piastów i Jagiellonów" (1993), "Sztuka w Polsce. Od I do III Rzeczpospolitej" (1998).
Pół żartem, pół serio przedstawia się pan czasem jako "stary Sarmata". Skąd sentyment do tej epoki?
PROF. TADEUSZ CHRZANOWSKI: Jako historyk sztuki przez wiele lat zajmowałem się epoką sarmatyzmu, a szczególnie sztuką od XVI do XVIII wieku. Zawsze pociągała mnie literatura tego okresu, wiele czytałem dzienników, pamiętników, wspomnień. Ale wcale nie jestem wielkim wielbicielem sarmatyzmu, uważam, że był to fatalny okres dla Polski. Mam jednak słabość do tej epoki, tak jak do kobiet. Kobieta może się bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta