Do jakiego sądu zaskarżać orzeczenia dyscyplinarne
Do jakiego sądu zaskarżać orzeczenia dyscyplinarne
Odpowiedzialność dyscyplinarna oraz charakter postępowań dyscyplinarnych to bardzo złożone zagadnienia.
Brak jednolitości doktryny przenosi się na ustawodawstwo, wahające się i zróżnicowane bez żadnego klucza. Nie wchodząc w szczegóły, już w tym miejscu wskażmy, że zróżnicowane jest także zaskarżanie do sądu orzeczeń dyscyplinarnych.
Nie powinno ulegać wątpliwości, że we wszystkich sprawach dyscyplinarnych musi być zapewniona droga do sądu. Wynika to z przepisów konstytucji, nie budzi też w tym względzie wątpliwości utrwalone orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.
Podstawowe znaczenie mają tu art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 konstytucji, czyli wynikające z tych przepisów prawo do sądu, będące zabezpieczeniem ochrony praw i wolności konstytucyjnych.
Problemem jest wskazanie sądu właściwego, sprawy dyscyplinarne bowiem mogą mieć charakter spraw cywilnych (w szczególności gdy kara dyscyplinarna prowadzi do ograniczenia lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu), spraw karnych (gdy kara dyscyplinarna swoiście zastępuje karę lub środek karny), wreszcie spraw administracyjnych (jeżeli kara dyscyplinarna wpływa na treść stosunku administracyjnoprawnego między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta