Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa nie jest konieczna; Ulga przechodzi, ale na jakiej podstawie?

30 kwietnia 2001 | Dobra firma | LM

  • Odpowiedź Ministerstwa Finansów: Ulga przechodzi, ale na jakiej podstawie? Jeszcze o zgłaszaniu spółki jawnej na podstawie art. 26 § 4 k.s.h.

    Umowa nie jest konieczna

    Dotychczasowe poglądy na temat umowy, jaką należy składać przy zgłaszaniu do sądu rejestrowego spółki jawnej na podstawie art. 26 § 4 k.s.h., warto poddać weryfikacji. Przypomnijmy: jedni uważają, że wraz wnioskiem rejestrowym należy złożyć umowę spółki jawnej, inni zaś twierdzą, że wystarczy umowa spółki cywilnej z odpowiednim aneksem zawierającym elementy, o których mowa w art. 26 § 1 k.s.h.

    U jednych i drugich wygląda to tak, jakby spółka cywilna stanowiła odrębny od wspólników podmiot prawa, który na podstawie art. 26 § 4 k.s.h. zmienia się w spółkę jawną, a dylematem jest tylko, czy aktem założycielskim ma być tu umowa spółki jawnej czy odpowiednio zmodyfikowana umowa spółki cywilnej.

    Godzi się zatem przypomnieć, że spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, lecz umową cywilnoprawną, bez cech umowy założycielskiej, a podmiotami praw i obowiązków wynikających z tej umowy są jej strony (wspólnicy). Charakter prawny spółki cywilnej nie ulega zmianie przez art. 26 § 4 k.s.h., bo gdyby tak miało być, to nieracjonalny byłby nasz ustawodawca, który przecież dopiero co przesądził, że

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 2303

Spis treści

Regiony Polski - Warmińsko-Mazurskie

Regiony Polski - Wielkopolskie

Listy

Zamów abonament