Umowa nie jest konieczna; Ulga przechodzi, ale na jakiej podstawie?
- Odpowiedź Ministerstwa Finansów: Ulga przechodzi, ale na jakiej podstawie? Jeszcze o zgłaszaniu spółki jawnej na podstawie art. 26 § 4 k.s.h.
Umowa nie jest konieczna
Dotychczasowe poglądy na temat umowy, jaką należy składać przy zgłaszaniu do sądu rejestrowego spółki jawnej na podstawie art. 26 § 4 k.s.h., warto poddać weryfikacji. Przypomnijmy: jedni uważają, że wraz wnioskiem rejestrowym należy złożyć umowę spółki jawnej, inni zaś twierdzą, że wystarczy umowa spółki cywilnej z odpowiednim aneksem zawierającym elementy, o których mowa w art. 26 § 1 k.s.h.
U jednych i drugich wygląda to tak, jakby spółka cywilna stanowiła odrębny od wspólników podmiot prawa, który na podstawie art. 26 § 4 k.s.h. zmienia się w spółkę jawną, a dylematem jest tylko, czy aktem założycielskim ma być tu umowa spółki jawnej czy odpowiednio zmodyfikowana umowa spółki cywilnej.
Godzi się zatem przypomnieć, że spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, lecz umową cywilnoprawną, bez cech umowy założycielskiej, a podmiotami praw i obowiązków wynikających z tej umowy są jej strony (wspólnicy). Charakter prawny spółki cywilnej nie ulega zmianie przez art. 26 § 4 k.s.h., bo gdyby tak miało być, to nieracjonalny byłby nasz ustawodawca, który przecież dopiero co przesądził, że
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta