Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze; Nie sztuka mnożyć problemy, czyli raz jeszcze o spółce cywilnej
Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym
Zgłoszenie spółki cywilnej będącej przedsiębiorstwem większych rozmiarów do Krajowego Rejestru Sądowego miało być z założenia bardzo uproszczone. Tym bardziej że to obowiązek, a nie prawo wspólników. Jednak już pierwsze dni od wejścia w życie kodeksu spółek handlowych pokazały, ile barier muszą pokonać przedsiębiorcy, którzy chcą dopełnić tego obowiązku (patrz DF z 24 kwietnia). Na dodatek pojawiły się odmienne poglądy na ten temat w środowisku sędziowskim. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy rejestrujący spółkę w KRS już dziś spotykają się w różnych miastach Polski z odmiennymi wymaganiami. Mamy nadzieję, że publikowane przez nas teksty pozwolą rozeznać się w tych wymogach.
Początkowo wydawało się, że różnica poglądów dotyczy tylko kwestii, czy wspólnicy mają przedstawić umowę spółki jawnej czy wystarczy dotychczasowa umowa spółki cywilnej z aneksem dostosowującym ją do wymogów stawianych umowie spółki jawnej. W zasadzie wszyscy wypowiadający się dotychczas na ten temat w DOBREJ FIRMIE (m. in. prof. Stanisław Sołtysiński, sędzia Marek Sadowski - dyr. Departamentu Legislacyjno-Prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, a ostatnio i sędzia Leszek Ciulkin - przewodniczący wydziału KRS w sądzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta