Wybierają pracownicy
Wybierają pracownicy
ROBERT DËBROWSKI
GRAżYNA RASZKOWSKA
Od systemu płacowego wiele zależy. Źle skonstruowany lub niewłaściwie dopasowany do sytuacji, w jakiej aktualnie znajduje się firma, może doprowadzić do prawdziwego kryzysu.
Pracownicy źle wynagradzani, źle pracują - to oczywiste, wydawałoby się, stwierdzenie nie wszędzie brane jest pod uwagę. Prof. Tadeusz Oleksyn, specjalizujący się w dziedzinie zarządzania potencjałem pracy, przytacza w swych badaniach dziesięć filozofii wynagradzania.
Od absolutyzmu oświeconego po filozofię holistyczną
W firmach prywatnych bardzo często obowiązuje zasada "płacę i wymagam". Ma ona wiele zalet, jest jednak oparta na intuicyjnym, zależnym wyłącznie od uznania właściciela, podejściu - taki absolutyzm oświecony. Władca nie jest jednak nieomylny. Inne podejście to "płacę wszystkim według cen rynkowych". Występuje tu prymitywizm w rozwiązywaniu kwestii wynagrodzeń, brak zastanowienia nad jego szerszymi celami. Inny szef może stosować zasadę "płacę najmniej, jak się da" - taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w regionach dużego bezrobocia. Są też tacy, którzy dbają głównie o najlepszych pracowników - to dobre rozwiązanie, ale na krótką metę.
W dużych przedsiębiorstwach państwowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta