Moralność oskarżyciela
Moralność oskarżyciela
Stowarzyszenie Prokuratorów RP opracowało projekt zbioru zasad etyki prokuratora i poddało go ocenie środowiska. Czy taki moralny kodeks potrzebny jest oskarżycielom publicznym?
Statystyka wniosków kierowanych przeciwko prokuratorom do komisji dyscyplinarnych (tj. sądów zawodowych) jest skromna. W minionym roku było ich 40, w pierwszym kwartale 2001 r. - 17. Najwyższą sankcją, tj. wydaleniem ze służby, kończą się dwie, trzy sprawy rocznie, naganą lub upomnieniem - większość. Na 4,5 tys. oskarżycieli nie jest to wiele, ale czy liczby te oddają rozmiary wykroczeń przeciwko obowiązkom zawodowym i godności tej profesji? Również docierające do opinii publicznej pojedyncze nawet informacje o np. brataniu się z przestępcą każą zwrócić życzliwą uwagę na projekt Stowarzyszenia Prokuratorów RP. To jest dobra pora dla takich inicjatyw.
Zdania prokuratorów są jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta