Strategia w warunkach niepewności
Strategia w warunkach niepewności
RYS. JULIAN BOHDANOWICZ
HUGH C. COURTNEY, JANE KIRKLAND, S. PATRICK VIGUERIE
PRZEŁOŻYŁA I SKRÓCIŁA DANUTA PRZEPIÓRKOWSKA
Tradycyjne podejście do strategii wymaga dokładnego przewidywania, a tym samym prowadzi do niedoceniania przez menedżerów czynnika niepewności. Może się to okazać bardzo niebezpieczne. W tej sytuacji pomocny może być schemat czterech poziomów niepewności.
U podstaw tradycyjnego podejścia do strategii leży założenie, że za pomocą narzędzi analitycznych menedżerowie mogą przewidywać przyszłość dowolnej branży na tyle dokładnie, żeby móc na tej podstawie wybrać jasno określony kierunek strategiczny. Proces ten polega często na niedoszacowaniu czynnika niepewności w zamian za możliwość stworzenia na tyle precyzyjnej wizji przyszłych wydarzeń, by można ją było zanalizować metodą zdyskontowanych strumieni przepływów pieniężnych (DCF). Gdy jednak przyszłość jest bardzo niepewna, podejście to jest w najlepszym razie niewiele pomocne, a w najgorszym - może być wręcz niebezpieczne. Niedocenianie roli czynnika niepewności może prowadzić do tworzenia strategii, które ani nie obronią firmy przez zagrożeniami, ani nie pozwolą na wykorzystanie szans związanych z wyższym poziomem niepewności. Popadanie w drugą skrajność jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta