Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zmienia traktat nicejski

02 maja 2001 | Prawo | KB

Unia Europejska Wolniejsza, ale bardziej elastyczna

Co zmienia traktat nicejski

KLAUS BACHMANN

Po szczycie w Nicei odezwały się głosy krytyki, i to ostrej. Niektórzy posłowie Parlamentu Europejskiego wzywali wręcz do odrzucenia traktatu i nawet gospodarze szczytu uznali owoc kilkudniowych narad tylko za "maksimum tego, co było możliwe". W krajach kandydujących obawiano się nawet, że ogólna niechęć do wyników szczytu opóźni rozszerzenie Unii.

W tej chwili jednak nie wydaje się, aby któryś z parlamentów narodowych naprawdę odrzucił traktat nicejski, ponieważ taki kraj automatycznie znalazłby się pod pręgierzem europejskiej opinii publicznej jako przeciwnik nie tylko traktatu, ale i rozszerzenia Unii. Kłopotów może przysporzyć opinia publiczna w krajach, w których ratyfikacja tego traktatu będzie zależeć od wyniku referendum (np. Dania, Francja lub Austria).

Nie udało się zdecydowanie ograniczyć listy dziedzin, w których państwa członkowskie mogą stosować weto. Politycy i eksperci argumentowali wcześniej, że tam, gdzie nie stosuje się weta, Parlament Europejski powinnien mieć prawo współdecydowania, czy dany akt prawny wejdzie w życie. Jedyne, co się udało przeforsować w Nicei, to zapisy w traktacie, według których rządy zobowiązują się najpierw do określonego terminu ustalić wspólną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2304

Spis treści
Zamów abonament