Uchwały w sprawie połączenia
Uchwały w sprawie połączenia
Poprzednie odcinki tego cyklu
Podstawowym i koniecznym elementem procesu łączenia się spółek kapitałowych jest powzięcie uchwały o połączeniu przez zgromadzenia wspólników lub walne zgromadzenie spółek uczestniczących w łączeniu (art. 506 § 1 kodeksu spółek handlowych). Poza aktem głosowania nad uchwałą k.s.h. nie przewiduje innych aktów indywidualnych, które wspólnicy powinni podjąć w toku łączenia się spółek.
Zgodnie z k.s.h. sam akt głosowania nad uchwałą o połączeniu poprzedza wiele czynności, przede wszystkim formalnych, których głównym celem jest właściwe przygotowanie głosowania zarówno od strony proceduralnej, jak i merytorycznej. Pierwszą taką czynnością jest zwołanie zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Dokonuje tego zarząd, według zasad określonych w art. 227-254 oraz art. 393-429 w związku z art. 504 § 1 k.s.h.
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. zwołuje się listami poleconymi lub pocztą kurierską, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, wysłanymi co najmniej dwa tygodnie przed terminem. W zaproszeniach należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce zgromadzenia oraz szczegółowy porządek obrad, ze wskazaniem na istotne elementy planu połączenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta