Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słyszeć i słuchać to nie to samo

02 maja 2001 | Moja Kariera | MB
źródło: Nieznane

Sztuka mówienia (11)

Słyszeć i słuchać to nie to samo

RYS. PAWEŁ GAŁKA

Przypomnijmy sobie taką sytuację: na środku sali stoi prelegent. Jego zgarbiona sylwetka, pochylona głowa, wzrok wbity w rozrzucone na stole papiery coś nam przypominają... No, właśnie. Takie zazwyczaj nasuwają nam się obrazy, gdy myślimy o sobie jako o mówcy: człowiek zdenerwowany, zacinający się, rozpaczliwie wbijający wzrok w ścianę albo w notatki.

Znamy teorię: patrz na słuchaczy, mów do nich. Ale jak opanować strach, niepewność i rzeczywiście uważnie patrzeć na tych, którzy przyszli cię wysłuchać? Jak pokazać, że publiczność jest dla nas najważniejsza, że interesują nas jej reakcje, że jesteśmy czuli na jej znaki (spojrzenia, ziewnięcia, uśmiechy, kiwnięcia głową itp.)? Może spróbują Państwo zrobić dziś "ćwiczenia z patrzenia", może pomogą, jeśli opisany stan jest dla was charakterystyczny?

Ćwiczenie 1

Proszę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2304

Spis treści
Zamów abonament