Józef Rafacz
Józef Rafacz
Profesor Józef Rafacz (1890-1944)
Profesor Józef Rafacz, uczony, wybitny historyk państwa i prawa polskiego, bodaj najlepiej czuł i rozumiał społeczno-prawną sytuację chłopów w dawnej, ale i współczesnej mu Polsce. Był też zasłużonym organizatorem nauki i wychowawcą młodzieży akademickiej w okresie międzywojennym, współtwórcą i dziekanem tajnego Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego w dobie okupacji hitlerowskiej.
Urodził się 30 stycznia 1890 r. w Czarnym Dunajcu. Rodzice, Maciej i Paulina z Żeglinów, postanowili kształcić syna dalej i wysłali go do Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Nawet dla średnio zamożnej rodziny góralskiej był to znaczny wydatek. Młody Rafacz szybko nauczył się dawać sobie radę w obcym i nie zawsze przychylnym środowisku. Dały znać o sobie cechy góralskiego charakteru w ogóle, a Rafacza w szczególności: hart, silna wola, ogromny upór i konsekwencja w dochodzeniu do celu.
W 1908 r. zdał z odznaczeniem egzamin maturalny. Zapisał się na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swój talent i pracę ujawnił już w debiucie na seminarium historycznym prof. W. Czermaka, gdzie przedstawił pracę z dziejów czarnodunajeckich, o powstaniu Kostki Napierskiego, będącą dowodem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta