Fiskus obraca nienależną daniną bez odszkodowania
Fiskus obraca nienależną daniną bez odszkodowania
Podatnik, który wskutek dostosowania się do błędnej interpretacji przepisów podatkowych, konsekwentnie przyjmowanej przez Ministerstwo Finansów i urzędy skarbowe, zapłacił nienależny podatek, potem mu zwrócony bez odsetek, nie może domagać się odszkodowania za korzyści utracone wskutek tego, że pieniędzmi nienależnie zapłaconymi obracał fiskus, a nie on.
Sąd Najwyższy nie dopatrzył się prawnych podstaw do przyznania takiego odszkodowania i w wyroku z 27 kwietnia 2001 r. oddalił kasację podatnika podatku dochodowego od osób prawnych od niekorzystnego dla niego wyroku sądu II instancji.
Sprawa ma długą historię, dotyczy bowiem odszkodowania związanego z niepotrzebnie zapłaconym w latach 1989 i 1990 r. przez Stalexport z Katowic podatkiem od tzw. różnic kursowych.
Minister finansów w wydanej wówczas instrukcji dla aparatu skarbowego uznał, iż w świetle ówczesnej ustawy o podatku dochodowym tzw. dodatnie różnice kursowe są przychodem (dochodem) podatnika, a więc podlegają daninie. Wydał nawet potem zarządzenie, w którym łaskawie zwolnił podatników z 50 proc. podatku przypadającego od dochodu z dodatnich różnic kursowych, zakładając tym samym oczywiście, że dochód ten jest opodatkowany....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta