Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobro wspólne

24 listopada 1994 | Gazeta | PW

Dobro wspólne

Piotr Winczorek

Niektóre rozważane obecnie przez Komisję Konstytucyjną Z gromadzenia Narodowego projekty konstytucji uznają Rzeczpospolitą Polską za "dobro w spólne". Projekt prezydencki stanowi w art. 1, iż "Państwo polskie jest Rzecząpospolitą -- wspólnym dobrem wszystkich obywateli". Projekt autorstwa KPN rzecz ujmuje podobnie: "Rzeczpospolita Polska jest w spólnym dobrem wszystkich obywateli" (art. 1 ust. 1) . Szerzej, lecz w tym samym duchu wypowiadają się autorzy projektu senackiego. W artykule 2 ust. 1 umieścili bowiem następującą formułę: "Rzeczpospolita Polska, jako wspólne dobro wszystkich jej obywateli, jest suwerennym państwem demokratycznym, uznającym i gwarantującym nienaruszalność praw człowieka, wynikających z jego przyrodzonej godności i warto -ści".

Identyczną myśl proponuje zawrzeć w treści konstytucji również Podkomisja Podstaw Ustroju Politycznego i Społeczno-Gospodarczego Komisji Konstytucyjnej działająca pod przewodnictwem posła Ryszarda Bugaja. Wedle wstępnych jej ustaleń art. 3 konstytucji winien brzmieć: "Rzeczpospolita Polska jest wspólnym dobrem wszystkich obywateli". Artykuł ten czytać, jak sądzę, należy łącznie z innym, wstępnie przez podkomisję proponowanym przepisem (art. 2) , który stanowi, iż "władza zwierzchnia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 331

Spis treści
Zamów abonament