Europejski paraliż Helwetów
W Szwajcarii przeciwnicy wstąpienia do UE wciąż mają dużą przewagę nad zwolennikami. Rząd podejmuje jednak negocjacje z Brukselą na temat stosunków gospodarczych.
Europejski paraliż Helwetów
Szok wywołany negatywnym rezultatem referendum w sprawie przystąpienia Szwajcarii do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) był tak duży, że przez ostatnie dwa lata temat członkostwa w Unii Europejskiej nie był przedmiotem dyskusji politycznych. Okres ten wypełniło o czekiwanie na zielone światło Brukseli w sprawie podjęcia negocjacji dwustronnych, które miały choć częściowo wyrównać straty poniesione przez Szwajcarię w wyniku fatalnego referendum.
Kwestia europejska powróciła przed kilkoma dniami dzięki podjęciu przez Komisję Europejską decyzji o wszczęciu tych rozmów. Decyzja ta jednak została obłożona warunkami. -- Będziemy rozmawiać ze Szwajcarami, ale niech nie robią sobie złudzeń. Jeśli nie ustąpią w punktach dla nas priorytetowych, jeśli nie otworzą granic przed obywatelami Unii, nie mają szans na koncesje z naszej strony.
Niepopularna i ntegracja
Negocjacje z Brukselą będą więc miały charakter przetargowy i techniczny. Nie będzie w nich mowy ani o perspektywach członkostwa w Unii, ani o kolejnych etapach integracji z Europą. Nie chcą tego sami Szwajcarzy -- a może raczej nie istnieje żadna siła społeczna,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta