Konkurencja obniża koszty
Własne ogrzewanie
Konkurencja obniża koszty
Kiedyś popyt na piece akumulacyjne utrzymywał się przez cały rok -- mówi Rajmund Kretek, dyrektor Domgosu w Rudzie Śląskiej. -- Rocznie sprzedawaliśmy 30 tys. pieców i nie mogliśmy nadążyć z a popytem. Najwięcej tego typu urządzeń kupowały wówczas przedsiębiorstwa budowlane. Dużym powodzeniem piece akumulacyjne cieszyły się na budowach b. ZSRR. Polskie biura projektowe zaczęły nawet opracowywać plany budynków przystosowanych do ogrzewania elektrycznego. Eksploatacja tych u rządzeń była jednak zbyt kosztowna.
Dziś Domgos sprzedaje 1000-1500 pieców akumulacyjnych rocznie. Podaż urządzeń grzewczych znacznie przewyższa potrzeby budownictwa i gospodarstw domowych. Zmalała też produkcja i nnych krajowych wytwórców, m. in. fabryki w Inowrocławiu i Bielsku-Białej. Produkcję tej ostatniej przejęła prywatna firma Domadex z Katowic.
20 proc. produkcji w inowrocławskim Domgosie stanowią piece akumulacyjne i w kładki elektryczne do pieców kaflowych, zaś 80 proc. to ogrzewacze wody, które można wykorzystywać też w sieci c. o.
Dyrektor Domgosu ocenia, że rocznie, na polskim rynku można by sprzedać 10 tys. pieców akumulacyjnych. Na razie jednak nie ma odpowiedniej sieci dystrybucji, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta