Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Owoce na granicy

24 listopada 1994 | Ekonomia | JŚ

Regulacje między Polską a Unią Europejską

Owoce na granicy

Polska chroni swój rynek systemem ceł importowanych i podatków, a ostatnio -- również opłat wyrównawczych. Cła podstawowe są dla importowanych produktów o grodniczych w porównaniu do ceł U nii Europejskiej stosunkowo wysokie i wynoszą na większość kwiatów, owoców i warzyw świeżych 10-25 proc. ceny towaru.

Bardzo wysokie cła są stosowane na przykład na pomidory importowane od 1 kwietnia do 14 maja -- 50 proc. , ogórki, od 15 marca do 15 maja -- 60 proc. , oraz jabłka, od 1 sierpnia do 31 marca -- 60 proc. Na przetwory owocowo-warzywne cła są w yższe niż na owoce i warzywa świeże, i wynoszą 30-50 proc.

Zgodnie z układem europejskim Polska obniżyła o 10 punktów procentowych cła na niektóre o woce i przetwory o wocowo-warzywne. Cło na banany importowane z UE wynosi np. 10 proc. , pomarańcze -- 5 proc. , a cytryny -- 0 proc. Oprócz ceł procentowych na towary importowane, w Polsce obowiązuje również (do końca 1994 r. ) sześcioprocentowy podatek graniczny. Podatek ten w wysokości 5 proc. będzie obowiązywał również w 1995 r.

I mport do Polski większości kwiatów, o woców i warzyw świeżych jest zwolniony z podatku VAT. Import bananów i o woców cytrusowych o bciążony jest 22-proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 331

Spis treści
Zamów abonament