Informacje
Informacje
Budowa portfeli inwestycyjnych, czyli taki dobór kupowanych akcji, by o siągnąć maksymalny zysk przy minimalnym ryzyku, jest kluczem do inwestowania na giełdzie. To zagadnienie ma swój aspekt praktyczny i teoretyczny. Praktycznie każdy inwestor na własną rękę buduje swoje prywatne strategie inwestowania, kierując się informacjami prasowymi, plotką, doświadczeniem, "w yczuciem", "nosem". .. , najlepiej pewnie wszystkim naraz. Co zaś do teorii, to naukowcy poświęcili temu problemowi cały odrębny dział o ptymalizacji.
Obowiązująca ustawa Prawo o publicznym obrocie. .. i wiele innych rozporządzeń, a przede wszystkim logika i dobro rynku zabraniają manipulowania rynkiem i doradzania komuś, w co ma lub powinien zainwestować. Dlatego już na wstępie musimy podkreślić, że będziemy prezentować wiele różnych metod budowania portfeli. Do czytelników tej rubryki należeć będzie wybór jednej z zaproponowanych metod, podjęcie prób i ch kompilacji, albo -- po rozważeniu problemu -- zbudowanie własnego portfela akcji. Kolejnym "zabezpieczeniem" będzie celowe jednosesyjne opóźnienie prezentowania naszych portfeli. Każdy z nich proponujemy na miesiąc -- po miesiącu rozliczymy ich zyskowność.
Zaprezentujemy cztery rodzaje (klasy, typy) portfeli. Dwa z nich, o parte na klasycznej teorii portfelowej: modelach Markowitza i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta