Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W kolejce po nerkę

24 listopada 1994 | Nauka i Technika | ZW

W kolejce po nerkę

Tak dużych trudności z pozyskaniem nerek do przeszczepów w polskiej transplantologii jeszcze nie było. To prawda, w wielu krajach spadła ostatnio liczba dawców organów, ale w Polsce najbardziej. Wyjątkowo dramatyczna sytuacja jest w Warszawie. Jeszcze w 1991 r. wykonywano tu najwięcej przeszczepów w kraju -- ponad 240. W tym roku chirurdzy przeprowadzili dotychczas ok. 70 operacji i jeśli przekroczą liczbę 80 zabiegów, będą mogli mówić o sukcesie. Tymczasem kolejka oczekujących na nerkę wciąż się wydłuża.

Nikt już na świecie nie kwestionuje, że transplantacja nerek jest najlepszą metodą leczenia pacjentów z niewydolnością tego organu. Chorzy mają większy komfort życia, mogą normalnie pracować, zdecydowanie lepsze jest ich samopoczucie. Na dodatek jest to tańsza metoda leczenia niż dializoterapia (co kilka dni powtarzane oczyszczanie krwi chorego za pomocą sztucznej nerki) .

Dar życia

W Polsce przeszczepy mają jeszcze i nny wymiar: Każda udana operacja jest darem życia dla innych chorych. Tylko co czwarta osoba z przewlekłą schyłkową niewydolnością nerki może liczyć na kosztowne i uciążliwe dializy. Pozostali -- umierają. W krajowej służbie zdrowia o d lat nie udaje się rozwiązać tego problemu.

--...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 331

Spis treści
Zamów abonament