Najpierw spełnienie warunków, potem przyjęcie do Unii
Najpierw spełnienie warunków, potem przyjęcie do Unii
Rozmowa z Alainem Lamassourem, francuskim ministrem do spraw europejskich o rozszerzeniu UE na państwa Europy Środkowej i Wschodniej
Jaki jest cel pańskiej wizyty w Polsce?
Przyjeżdżam do Warszawy w podwójnej roli, jako minister do spraw europejskich i równocześnie jako członek Rady Ministerialnej Unii Europejskiej. Z moimi rozmówcami -- ministrami Andrzejem Olechowskim i Jackiem Saryuszem-Wolskim -- dokonam przeglądu stosunków polsko-francuskich, które są bardzo dobre. Natomiast stosunki gospodarcze między naszymi krajami ciągle nie są na poziomie stosunków politycznych. Spotkam się wkrótce z przemysłowcami francuskimi inwestującymi w Polsce, by zastanowić się, jak zmienić tę sytuację.
W maju tego roku wysunął pan projekt dotyczący przyszłości Unii Europejskiej. Projekt zakłada przeprowadzenie najpierw reformy instytucji europejskich, a dopiero potem rozszerzenie Unii Europejskiej o państwa Grupy Wyszehradzkiej. Tymczasem np. kanclerz Niemiec Helmut Kohl u waża przyjęcie tych państw do Unii za priorytet. Czy reforma instytucji europejskich i rozszerzenie Unii Europejskiej nie mogą dokonać się równocześnie?
Pozycja Unii Europejskiej, nie tylko Francji, co do jej rozszerzenia o państwa Europy Środkowej i Wschodniej jest całkowicie jasna....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta