Dwanaście rewolucyjnych dźwięków
Dwanaście rewolucyjnych dźwięków
ARNOLD SCHÖNBERG PRZED SWOIM DOMEM W LOS ANGELES
ARNOLD SCHÖNBERG CENTER
JACEK MARCZYŃSKI
Sto metrów od Musikverein - najważniejszej sali koncertowej Wiednia, przy Schwarzenbergplatz stoi neoklasycystyczny Palais Fanto. Tu mieści się Centrum Arnolda Schönberga prowadzone przez prywatną fundację. Od miesięcy odwiedzają je tłumy, by posłuchać muzyki, obejrzeć zrekonstruowany gabinet kompozytora z meblami z jego berlińskich i amerykańskich mieszkań oraz zapoznać się z dokumentacją życia i twórczości artysty.
Mamy bowiem schönbergowską rocznicę - kompozytor zmarł 50 lat temu, 13 lipca 1951 roku - a Wiedeń z szacunkiem podszedł do tej daty. Wielomiesięczny festiwal muzyki Schönberga, w który włączyły się najważniejsze instytucje i festiwale - od Staatsoper po Wiener Festwochen, od Filharmoników po letnią imprezę "Klangbogen Wien" - zadziwia swym rozmachem. Można powiedzieć, iż Wiedeń spłaca dług rodakowi i honorowemu obywatelowi miasta, który musiał z niego wyjechać i za życia już nie powrócił. Ale może właśnie rocznica pozwala uświadomić sobie, iż jeden z największych artystów XX wieku pozostaje postacią nie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta