Wsparcie dla hutnictwa
Wsparcie dla hutnictwa
RYS. PAWEŁ GAŁKA
IZABELA LEWANDOWSKA
KOMENTARZ
Proces restrukturyzacji polskiego hutnictwa trwa od kilku lat. Zapoczątkowało go przyjęcie przez Radę Ministrów w czerwcu 1998 r. stosownego programu. Jego ważną częścią jest restrukturyzacja zatrudnienia. Uchwalona 20 lipca ustawa o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali ma zapewnić właściwą kontynuację tego procesu, dostosowaną do aktualnych warunków. Jej cel strategiczny to zwiększenie konkurencyjności naszego hutnictwa na rynku polskim, regionalnym i światowym, przy jednoczesnym zapewnieniu pracownikom godnych warunków pracy i poszanowania środowiska naturalnego.
Te cele mają być osiągnięte przez restrukturyzację: finansową (którą autorzy ustawy uznali za podstawowy element działań naprawczych); zatrudnienia; organizacyjną i majątkową. O podmiotowym zasięgu ustawy zadecyduje minister gospodarki, upoważniony do ustalenia wykazu hut podlegających restrukturyzacji oraz hut, które obejmie restrukturyzacja zatrudnienia. W projekcie rozporządzenia wykonawczego na liście objętych pełną restrukturyzacją znalazło się 20 hut (Andrzej, Bankowa, Batory, Buczek, Cedler, Częstochowa, Ferrum, Florian, Jedność, Katowice, Kościuszki, Huta L. W., Łabędy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta