Kliniczny albo uniwersytecki
Kliniczny albo uniwersytecki
KOMENTARZ
Dwa określenia zastrzeżono dla szpitali akademickich, tzn. takich, które oprócz leczenia zajmują się dydaktyką, nauką, wdrażaniem nowych technologii i rozwiązań w dziedzinie medycyny: "kliniczny" albo "uniwersytecki".
Zgodnie ze znowelizowaną w czwartek ustawą o zakładach opieki zdrowotnej akademie medyczne mogą być organami założycielskimi publicznych zakładów opieki zdrowotnej (zoz). Tworzenie, przekształcenie i likwidacja takiego zoz wymaga uchwały senatu uczelni. Przy czym uchwała dotycząca likwidacji lub przekształcenia, wskutek którego dojdzie do likwidacji takiego zoz lub choćby tylko istotnego ograniczenia poszczególnych rodzajów jego działalności i udzielanych świadczeń zdrowotnych, wymaga zgody (tzw. kontrasygnaty) ministra zdrowia (ewentualnie ministra obrony narodowej, gdy on nadzoruje uczelnię medyczną). Z dniem wejścia w życie ustawy z mocy prawa uczelnie te mają stać się organami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta