Studia czy praktyka
Kształcenie dziennikarzy
Studia czy praktyka
Z miana ustroju politycznego w Polsce pociągnęła za sobą przemiany na rynku prasowym. Po 89 roku prawie wszystkie redakcje zaczęły wymieniać swoje kadry. Powstały prywatne rozgłośnie radiowe, stacje telewizyjne i agencje prasowe. Proces przemian w mediach spowodował wzrost zapotrzebowania na fachowych dziennikarzy. Wśród redaktorów gazet, czasopism, szefów rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz prasoznawców panują różne opinie co do tego, jak powinni być kształceni dziennikarze. Jedni u ważają, że osoby, które chcą pracować w mediach, powinny kończyć studia lub kursy przygotowujące do zawodu. Inni natomiast twierdzą, iż w zupełności wystarczy ukończenie wyższych studiów (a i to nie zawsze jest konieczne) , odrobina talentu i wytrwałości. Ich zdaniem dziennikarz kształci się przede wszystkim przez praktykę w redakcji i jest ona zupełnie wystarczająca.
Trzy uniwersytety w kraju
(w Krakowie, Poznaniu i Warszawie) prowadzą pięcioletnie dzienne studia dziennikarskie. Co roku wydziały te opuszcza około dwustu absolwentów. I dea specjalnych studiów magisterskich dla przyszłych pracowników prasy wzbudza od lat wiele kontrowersji. Uważa się, iż opuszczają je ludzie z bardzo powierzchowną wiedzą teoretyczną oraz brakiem dostatecznej znajomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta