Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

07 grudnia 1994 | Prawo | RZ

Informacje

Reakcja na patologię

Zalety i wady

nowych przepisów

Ryszard Zakrzewski, Wiesław Jasiński

Niedostosowanie przepisów karnych do współczesnej rzeczywistości sprzyja narastaniu wysublimowanej przestępczo -ści finansowo-księgowej, celnej, podatkowej i bankowej. Próby dostosowania karnego prawa gospodarczego do potrzeb o kresu przejściowego czynione są już o d 1990 r. Karalność niekorzystnych zjawisk zaproponowano pierwotnie w ramach prac nad projektem nowych kodyfikacji karnych, a następnie w rządowym projekcie ustawy o ochronie o brotu gospodarczego z marca 1991 r. Zdecydowano ograniczać pojawiające się zjawiska patologiczne za pomocą rozwiązań przejściowych, zastrzegając możliwość ich wkomponowania w przyszły kodeks karny. Sytuacja polityczna z maja 1993 r. u niemożliwiła dokończenie, i tak długich już, prac legislacyjnych nad tą ustawą.

Prace legislacyjne dotyczące tej problematyki wznowiono w 1994 r. , a ich efektem jest ustawa z 12 października 1994 r. o ochronie obrotu gospodarczego i zmianie niektórych przepisów prawa karnego.

W tym tekście odnosimy się do poszczególnych przepisów tej ustawy, uwzględniając: nowatorstwo rozwiązań, porównanie ostatecznej ich wersji z wcześniejszymi propozycjami, sugestie przedstawiane przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 342

Spis treści
Zamów abonament