Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze
Indie
Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze
Na ulicach indyjskich miast zwracają u wagę rośli mężczyźni noszący wysokie zawoje w e wszystkich odcieniach błękitu, żółci, czerwieni i fioletu. Odznaczają się elegancją ruchu, a z i ch twarzy o regularnych rysach bije poczucie godności. Ich kobiety noszą " punjabi dress" -- lekkie szarawary z długą tuniką z akrywającą kolana i długi szal-welon. Jest to strój tak wdzięczny i w ygodny, że chętnie wkładają go zamiast pięknego, lecz dostojnego sari noszące się na ogół po europejsku dziewczęta z ekskluzywnych college'ów Bombaju.
Sikhowie, bo o nich mowa, są wyznawcami religii założonej w XV w. przez guru Nanaka. Słowo "Sikh" pochodzi z sanskrytu i oznacza ucznia.
W XI w. i slam opanował całe północne Indie, a później muzułmańska dynastia Wielkich Mogołów rozciągnęła panowanie nad znaczną częścią terytorium indyjskiego. Większość mieszkańców I ndii wyznawała hinduizm i między obu religiami często panowała wrogość. Nanak usiłował w nowej, zdecydowanie monoteistycznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta