Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za wschodnią granicą

07 grudnia 1994 | Ekonomia | MK

Co każdy eksporter i importer wiedzieć powinien

Za wschodnią granicą

Rosja

Kodeks celny przewiduje możliwość stosowania szeregu tzw. reżimów celnych. O trzech, tj. eksporcie, imporcie i wolnych strefach ekonomicznych, była już w ielokrotnie mowa na łamach "Rzeczpospolitej". Teraz kolej na pozostałe.

Reeksport -- towary pochodzenia zagranicznego wywożone są z Rosji (najpóźniej po u pływie 6 miesięcy od momentu ich wwozu) bez pobierania opłat celnych lub za ich zwrotem oraz bez stosowania o graniczeń pozataryfowych (np. licencji i kontyngentów) . Zbliżony jest z "czasowym wwozem towaru", z tą tylko różnicą, że przy reeksporcie towary można jedynie przechowywać, a przy "wwozie" można jeszcze z nich korzystać. W praktyce światowej nie ma żadnych czasowych ograniczeń dla tego reżimu, a głównym warunkiem jest w ywóz towarów w nie zmienionym stanie. W Rosji stosowanie reeksportu jest nie tylko ograniczone czasowo, ale i zakłada obowiązkowe złożenie depozytu w urzędzie celnym będącym zabezpieczeniem zapłaty należności celnych. Kierownik tego urzędu wyraża zgodę na reeksport po zapoznaniu się z następującymi dokumentami: deklaracją celną; o świadczeniem, że towary w wożone są wyłącznie dla potrzeb reeksportu; dwoma kontraktami -- na wwóz i wywóz. Reeksportować można i towary, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 342

Spis treści
Zamów abonament