Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykładnia posła

07 grudnia 1994 | Prawo | JW

Wykładnia posła

Za przestępstwo określone w art. 1 może o dpowiadać jedynie ten, na kim ciążył obowiązek zajmowania się sprawami majątkowymi jednego z wymienionych w tezie 1 podmiotów lub kto miał obowiązek zajmowania się ich działalnością gospodarczą. Obowiązek taki wynikać może z przepisu prawnego (np. rodzice z mocy u stawy obowiązani są do zajmowania się sprawami majątkowymi swych małoletnich dzieci) , z decyzji w łaściwego o rganu (np. postanowienie sądu, ustanawiającego daną osobę syndykiem masy upadłościowej) , a także z umowy (np. o pracę) . Niekiedy obowiązek, o jakim tu mowa, może wynikać z kilku źródeł, np. opiekun obowiązany jest do zajmowania się sprawami majątkowymi podopiecznego z mocy ustawy określającej treść obowiązku, jak i z mocy postanowienia sądu ustanawiającego ten o bowiązek w odniesieniu do konkretnej osoby.

* * *

Przestępstwa stypizowane w a rt. 1 § 1, 2 i 3 mają charakter umyślny, a zatem dla odpowiedzialności jest konieczne, by sprawca co najmniej godził się na to, że zachowaniem swoim narusza uprawnienie lub o bowiązek oraz w yrządza przez to szkodę w cudzym majątku. Umyślność odnosi się również do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 342

Spis treści
Zamów abonament