Bez związanych rąk
- Prawa wolontariusza w nowej ustawie Bez związanych rąk
Polscy wolontariusze działają nie do końca zgodnie z prawem. W kodeksie pracy nie ma bowiem zapisu, który pozwalałby na nieodpłatną pracę. Jest szansa, że to się zmieni. Dziś minister pracy skieruje do komitetu Rady Ministrów projekt ustawy, który ma uregulować sytuację wolontariuszy.
W Polsce jest około dwóch milionów wolontariuszy. Choć ich pomoc jest nieoceniona, status wolontariuszy wciąż jest u nas niejasny. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz zmianie innych ustaw, bo tak brzmi jej pełna nazwa, po raz pierwszy prawnie ureguluje wszelkie problemy związane z działalnością społeczników.
Koniec lewizny
- Istotne jest między innymi to, że wolontariusze będą mieli prawo żądać, by porozumienie, które zawrą z instytucjami czy organizacjami korzystającymi z ich pomocy, zostało potwierdzone na piśmie - zapowiada Dagmir Długosz, szef gabinetu politycznego ministra pracy, odpowiedzialny w ministerstwie za współpracę z organizacjami pozarządowymi.
W projekcie ustawy jasno
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta