Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszyscy redukują koszty

05 grudnia 2001 | Ekonomia | SK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Fundusze emerytalne Wyniki finansowe towarzystw emerytalnych po I półroczu 2001 r.

Wszyscy redukują koszty

SZYMON KARPIŃSKI

Towarzystwa emerytalne ponoszą coraz mniejsze straty, ale na osiąganie zysku w przyszłości mają szansę tylko największe oraz najbardziej oszczędne PTE. W wynikach finansowych widać, że towarzystwa redukują koszty. Ich sytuacja poprawiła się nieco również dzięki temu, że ZUS przekazywał w ostatnich miesiącach do OFE więcej pieniędzy niż rok temu. Jednak nadal znaczna część ponosi straty na bieżącej działalności.

Wyniki finansowe towarzystw emerytalnych zależne są bezpośrednio z jednej strony od wielkości funduszu emerytalnego, którym zarządza PTE oraz struktury opłat OFE, a z drugiej ponoszonych kosztów. Im więcej klientów funduszu, tym wyższe przychody z pobieranych prowizji. Ze względu na to, że poziom przychodów większości towarzystw jest niższy niż wcześniej zakładano, o ich sytuacji finansowej decyduje również poziom kosztów. Kondycję towarzystw lepiej obrazuje wynik operacyjny, który wskazuje na to, czy przychody pokrywają bieżące wydatki. W najlepszej sytuacji są więc największe towarzystwa posiadające dobrych klientów, np. Commercial Union czy ING Nationale-Nederlanden, a wśród mniejszych te najbardziej oszczędne.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2487

Spis treści
Zamów abonament