Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewrót pałacowy

05 grudnia 2001 | Publicystyka, Opinie | IT
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Zdaniem prokuratury na biznesie z byłym posłem SLD Tadeuszem Matyjkiem państwowa uczelnia straciła 3,5 mln zł

Przewrót pałacowy

FOT. PIOTR PŁACZKOWSKI

IWONA TRUSEWICZ

O eksmisję byłego posła SLD Tadeusza Matyjka z pałacu w Łężanach wystąpiły władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Żądają też zapłaty 128 tys. zł zaległego czynszu dzierżawnego oraz ponad półtora miliona złotych, które, zdaniem uczelni, wyda ona na przywrócenie do użytku gospodarstwa wydzierżawionego Matyjkowi w 1992 roku.

Uczelniani eksperci ustalili, że zwracając gospodarstwo w grudniu 1999 r. poseł pozostawił po sobie wyjałowioną glebę, zaperzone pola, ugory, niekoszone łąki, ogołocone z ryb jeziora, niszczejącą gorzelnię i bezrobotnych ludzi.

Tadeusz Matyjek nie uznaje tych roszczeń. Mówi, że gospodarstwo oddał w nie gorszej kondycji, niż przejął - pałac wyremontował i uratował od ruiny, park pielęgnował i obsadził nowymi drzewami, i to uczelnia winna jest mu kilkaset tysięcy.

W gościnie u posła

Łężański pałac jest dobrze znany najważniejszym ludziom w Polsce. W gościnie u posła Matyjka bywali prezydenci, premierzy, ministrowie, biskupi. Między innymi Aleksander Kwaśniewski, Algirdas Brazauskas, prezydent Litwy, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Wiesław Kaczmarek, Józef Oleksy, Sławoj Leszek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2487

Spis treści
Zamów abonament