Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słownik dzisiejszych polityków a kodeks karny

05 grudnia 2001 | Prawo | JW

Przykrą prawdę o kimś wolno publicznie powiedzieć tylko wtedy, gdy zarzut dotyczy społecznie uzasadnionego interesu

Słownik dzisiejszych polityków a kodeks karny

JANUSZ WOJCIECHOWSKI

Płatni zdrajcy, pornogrubasy, bandyci ekonomiczni, nieroby, kanalie, załgane łobuzy, łajdaki, śmiecie. Takimi słowami pozdrawiali się w ostatnich latach polscy politycy.

Do tego dochodziły wymieniane nawzajem ciężkie oskarżenia: ten był agentem KGB, tamten coś ukradł, ci inkasowali łapówki w hotelu.

Ostatnio wyróżnił się popularny poseł, ciskający obelgami w lewo, prawo i do środka. Rozlega się wołanie o prokuratora, który zresztą już ogłosił wszczęcie śledztwa o pomówienia.

Zastanówmy się, co tu ma właściwie prokurator do roboty. Jakie mogą wchodzić w grę przestępstwa, co za nie grozi i jak użyć stosownych paragrafów.

Nie zniesławiaj nikogo, chyba że....

W katalogu przestępstw godzących w cześć i dobre imię osób na pierwszym miejscu wymienić należy zniesławienie, zwane również pomówieniem. Przestępstwo to jest opisane w art. 212 /prawo/doc/Kkarny/spis_tresci.html">kodeksu karnego . Odpowiedzialność ponosi ten, kto pomawia bliźniego o takie postępowanie lub właściwości, które mogą go poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2487

Spis treści
Zamów abonament